PDF Drukuj Email

Diament jest niezwykle cennym minerałem, którego nazwa pochodzi od starogreckiego słowa, które oznacza „niepokonany", „niezniszczalny”.

Diamenty są kryształkami czystego węgla, uformowanymi  pod ogromnym ciśnieniem i w ogromnej temperaturze głęboko pod powierzchnią ziemi. Diament jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Cechuje się on również wysoką odpornością na działanie nawet bardzo silnie stężonych kwasów.

Nieobrobiony diament przypomina kawałek szkła, dopiero po jego oszlifowaniu uwidacznia się jego piękno i blask. Diamenty można obrabiać nadając im różne kształty np. owal, serce, markiza, łezka, jednak najczęściej stosuje się tak zwany szlif brylantowy. Ponieważ diamenty są niezwykle twarde, można je przecinać tylko za pomocą innych diamentów, natomiast szlifuje się je tarczami pokrytymi diamentowym pyłem.

Diamenty występują niezwykle rzadko, a ich obróbka jest bardzo trudna, dlatego też stanowią one najcenniejszy surowiec stosowany w jubilerstwie. Diamenty w postaci brylantów są najczęściej oprawiane w pierścionkach zaręczynowych, ponieważ czystość i niezniszczalność diamentu symbolizuje nierozerwalny związek  kochającej się pary.