PDF Drukuj Email

Próba złota zawiera informację o zawartości czystego złota w stopie, z którego wykonany jest wyrób jubilerski.

Na przykład jeśli w stopie jest 75% procent czystego złota, natomiast pozostałe 25% stanowią inne metale to mówimy, że jest to złoto próby 750. Gdyby wyrób był wykonany z czystego złota, to jego próba wynosiłaby 1000 (100% złota).

Ponieważ czyste złoto jest metalem bardzo miękkim i bardzo łatwo się rozciąga, do produkcji biżuterii zawsze stosuje się stopy złota z innymi metalami, które mają za zadanie zwiększyć twardość i wytrzymałość  wyrobów biżuteryjnych.

W celu ujednolicenia ilości czystego złota i domieszek wprowadzono tzw. próby złota.

 

W jubilerstwie stosuje się następujące próby:

Próba 750 - rzadko spotykana w Polsce. Biżuteria wykonana ze złota tej próby zawiera 75% czystego złota i 25% innych metali.

Próba 585 – najczęściej stosowana w Polsce i na świecie. Biżuteria wykonana ze złota tej próby zawiera 58,5% czystego złota i 41,5% innych metali.

Próba 333 – coraz częściej używana w Polsce z powodu rosnących cen złota, próba ta jest również często używana w innych krajach Europy np. w Niemczech.  Biżuteria wykonana ze złota tej próby zawiera 33,3% czystego złota i 66,7% innych metali.

Warto również wspomnieć  o obecnie niestosowanej próbie 583  (58,3% złota; 41,7% innych metali) – taką próbę miały wyroby importowane z dawnego Związku Radzieckiego.  Ze względu na niewielką różnicę w proporcjach złota i domieszek, wyroby ze złota tej próby traktuje się najczęściej jak złoto w próbie 585.

 

Można się również spotkać z określaniem próby złota w karatach. Jeden karat odpowiada 1/24 zawartości złota w stopie.  Gdyby wyrób był wykonany z czystego złota, to jego próba wynosiłaby 24 karaty.

Stosowane w jubilerstwie próby złota wyrażone w karatach są następujące:

18 karatów – złoto w próbie 750

14 karatów – złoto w próbie 585

8 karatów – złoto w próbie 333